Pole dance – poznaj tę nowoczesną formę aktywności

Pole dance to obecnie dyscyplina sportowa, znana również jako „taniec na rurze”, początkowo wzbudzała jednak wiele kontrowersji. Wbrew pozorom aktywność ta zupełnie nie ma charakteru erotycznego. Jest połączeniem szeroko rozumianej akrobatyki z figurami tanecznymi, przy użyciu statycznej lub obrotowej rury.

Czym jest pole dance?

W Polsce powstanie pierwszych szkół pole dane szacuje się na 2012 rok, natomiast przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych taniec na rurze oficjalnie został ogłoszony dyscypliną sportową dopiero w roku 2017. A  od kilku lat trwają także dyskusje mające na celu uznanie pole dance również jako dyscypliny olimpijskiej.

Jak wyglądają zajęcia pole dance?

Niewątpliwym plusem tego sportu jest to, że na pierwsze zajęcia niewymagane są żadne konkretne umiejętności, czy imponująca sprawność fizyczna.

Obie zyskuje się poprzez systematyczną pracę na następujących po sobie treningach, a efekty widoczne są już po kilku zajęciach. Kolejną istotną kwestią jest liczebność na kursie. Zazwyczaj są to małe, kilkoosobowe grupy, a każdy uczestnik ma drążek oraz instruktora na wyłączność. Ćwiczenia dobierane są zwykle do poziomu, jaki reprezentuje grupa, oczywiście można również skorzystać z treningów indywidualnych. Kursy obejmują naukę nie tylko konkretnych figur, ale także zgrabnego i wdzięcznego poruszania się, pielęgnuje się również poprawną, wyprostowaną postawę ciała. Studia oferują, oprócz podstawowych zajęć, także lekcje np. Exotic Pole czy Pole Choreo, polegających na zmysłowym tańcu z wykorzystaniem rurki oraz butów na obcasie.

Co dają zajęcia pole dance?

Korzyści jest na pewno wiele. Podczas ćwiczeń pole dance zaangażowane są różne partie ciała w wyniku czego sylwetka modeluje się i wyszczupla. Poprawia się także ogólna kondycja fizyczna, a mięsnie zostają wzmocnione. Przy okazji zyskujemy również na elastyczności  i mobilności całego ciała. Poza tym zajęcia uczą determinacji i wytrwałości podczas nauki kolejnych figur.

A widoczne efekty treningów korzystnie wpływają na wzrost pewności siebie, ogólne, dobre samopoczucie oraz przynoszą świetną zabawę i nowe doświadczenia.

One thought on “Pole dance – poznaj tę nowoczesną formę aktywności

Dodaj komentarz