Odżywka białkowa czy gainer – co wybrać?

Jednym ze sposobów na dostarczenie białka jest odżywka, którą kupimy w sklepie z suplementami dla sportowców. Jest to stosunkowo prosta metoda, gdyż przygotowanie posiłku zajmuje 2-3 minuty. W sklepach znajdziemy różne rodzaje odżywek, które różnią się zawartością białka w porcji, a także przeznaczeniem.

Odżywka białkowa czy gainer – co wybrać?

W obecnych czasach ludzie stosują różne diety. Począwszy od diety ketogenicznej, przez dietę bezlaktozy, a na diecie mięsnej i białkowej kończąc. Jednak w każdej diecie potrzebne jest białko, które może pochodzić np. z odżywki białkowej. Odżywka białkowa zawiera stosunkowo mało kalorii w porcji, dlatego że jest dobrym wyborem w czasie odchudzania. Może zawierać od 70 do nawet 98 procent białka. Z kolei na masie zdecydowanie lepiej wybrać gainery. To odżywki węglowodanowo-białkowe. Gainer zawiera maksymalnie 40% białka, a resztę stanowią węglowodany. W niektórych gainerach możemy znaleźć również tłuszcz, co zwiększa kaloryczność porcji produktu. Oczywiście możemy przyrządzić koktajl z odżywką białkową, który również będzie miał sporo kalorii. Wystarczy dodać masło orzechowe i ulubione owoce. Najlepiej sprawdzą się banany lub owoce leśne.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Odżywki białkowe różnią się od siebie procentową zawartością białka. Najtańsze są koncentraty, które zawierają 70-75% białka. Następne są izolaty, które zawierają średnio 80-85% tego makroskładnika. Najwięcej białka, bo aż do 98% zawiera hydrolizat białkowy. Jest to również najlepiej przyswajalna forma odżywki białkowej. Są to odżywki białkowe z serwatki z mleka. W sklepach możemy znaleźć również odżywki na bazie białka wołowego, bądź te dla osób niejedzących mięsa. W drugim przypadku źródłem białka może być soja, groch, ziemniaki, zboża, ryż, a także niektóre algi morskie. Wegetariańskie odżywki białkowe są droższe od tych klasycznych, ze względu na większą trudność w produkcji.